Ma, május 15-én tartják a világon a nemzetközi MPS napot.
Ehhez kacsolódóan megjelent egy cikk az MPS betegségről, amelyben az egyik betegünkkel és egy apukával folytatott riport is olvasható.
Fogadjátok szeretettel. A linkre kattintva olvashatjátok a cikket.
Ezúton szeretettel meghívunk minden tagtársat, családtagot és érdeklődőt a
29. MPS és Társult Betegségek Konferenciánkra, amelyet
2024. május 24-26.
között rendezünk meg az
Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban Révfülöp, Füredi út 1. szám alatt
A konferencia a korábbi években megszokott módon pénteken vacsorával kezdődik, és vasárnap ebéddel zárul.
Szeretettel hívunk és várunk minden érdeklődőt!
Fotógalériánk a Ritka Napon készült fényképekkel bővült.
Idén a Ritka Nap Sopronban került megrendezésre, amellyel az volt a célja a szervezőknek, hogy a nyugati országrészben is felhívják a figyelmet a ritka betegségekre.
A Ritka Napon a betegszervezetek standot állítottak, ahol poszterrel hívták fel a figyelmet a betegségekre.
Emellett szórólapokat, kiadványokat osztottak az érdeklődőknek.
A Ritka Nap másik helyszíne az orvosi előadásoknak adott teret. Itt reggeltől estig színvonalas prezentációkat hallhattak az érdeklődők a ritka betegségekről, diagnózis felállítás nehézségeiről, de a mesterséges intelligencia szerepéről is hallhattunk.
Emellett a gyerekek számára egész napos játszóház állt rendelkezésre, továbbá bűvész, táncegyüttes, énekesek szórakoztatták őket.
A ritka napról készült felvételek elérhetők a fotógalériánkban:
https://www.mpstarsasag.hu/cpg/370221/2024-Ritka-Nap-Sopron
Ritka Betegségek Világnapja, Sopron
2024. február 24.
A ritka betegségek világnapja idén Sopronban kerül megrendezésre, amelyen társasárunk is jelen lesz.
Szeretettel hívunk és várunk minden érdeklődőt, diagnózisra várót!
Időpont: 2024.02.24. 10.00-17.00 óra
Helyszín: Fagus hotel, 9400 Sopron, Ojtózi fasor 3.
Ritka Betegségek Világnapja, Pécs
Idén rendhagyó módon a pécsi ritka nap a fenti időponttól eltérő időpontban kerül megrendezésre.
Heyszín: Pécs, Zsolnay Kulturális Negyed E78-as terme
Időpont: 2024. március 9.
Társaságunk ezen az alkalmon is részt vesz. Szeretettel hívunk és várunk minden érdeklődőt erre az alkalomra is.
Szomorú szívvel értesítünk Benneteket,
hogy elveszítettük Kis Ervint.
Ervin adrenoleukodisztrófiában szenvedett.
Őszinte részvétünk!
MPS I. - Hurler/Scheie szindróma
MPS I.
A mukolpoliszaccharidózis I. típus az alpha-L iduronidase enzim csökkentett működése, vagy működésének teljes hiánya következtében kialakult enzimhiányos betegség.
A betegséget genetikai hiba okozza, autoszomális recesszív öröklődés jellemzi, azaz amennyiben mindkét egészséges, de a hibás gént hordozó szülő a hibás gént adja tovább gyermekének, a gyermek beteg lesz. Ennek valószínűsége 25 százalék.
Az MPS I.-nek 3 különböző megjelenési formája ismert:
|
A Hurler-szindróma a legsúlyosabb, a Scheie-szindróma a legenyhébb változat, a Hurler-Scheie a két forma közötti átmenetet képezi. |
Hurler szindróma
Az MPS I. típus legsúlyosabb kórformájában, a Hurler szindrómában a betegség hamar manifesztálódik, minden szervrendszert érint és gyorsan halad előre, a betegeket körülbelül a 10. életévükben veszítjük el. A betegség gyakorisága 1:100 000.
A beteg gyermek születésekor teljesen tünetmentes, sokszor nagyobb testhosszal és testsúllyal jön a világra, mint egy átlagos gyermek. Már az első hónapokban megjelennek a tipikus MPS tünetek, mint lágyék és/vagy köldöksérv, gátolt csípőízületi mozgás, gyakori felső légúti megbetegedések, lassú mozgásfejlődés. Ennek ellenére ritkán gondolnak a háziorvosok az MPS-re, így ebben az életkorban ritka a diagnózis felállítása. A második életévig a gyermek testmagassága meghaladja az átlagot, és egyre meghatározóbbá válnak az MPS klinikai tünetei. A gyermek társaitól ügyetlenebbnek tűnik, gyakran elesik, nehezen tanulja meg az új dolgokat, beszédfejlődése késik, nehezen vagy egyáltalán nem tanul meg új szavakat. |
||
A második életév körül az enzimhiány okozta salakanyag felhalmozódás olyan mértéket ölt, hogy a betegség klinikai tünetei egyértelművé teszik a betegséget:
|
|
|
|
Nagyon fontos az MPS I. diagnózis korai felállítása, mivel kétévesnél fiatalabb gyermek esetében lehetőség van csontvelő transzplantációra. Ez azonban veszélyes, sokszor életet követelő beavatkozás, ezért a kezelőorvos körültekintően dönt az alkalmazásáról.
Emellett 2005 óta Magyarországon is elérhetővé vált a betegek enzimterápiás kezelése, ez azonban jelenleg még gyermekcipőben jár. A legnagyobb problémát az okozza, hogy az enzim nem képes átjutni az agy-vér gáton, így a szellemi leépülést nem tudja megakadályozni. |
Steril box, Budapest, Szent László Kórház
|
Scheie-szindróma
Az MPS legenyhébb kórképe a Scheie szindróma, amelyre igen enyhe klinikai tünetek jellemzőek. A diagnózis felállításakor a betegek 5-10 év közötti életkorúak, átlagosan 5 év telik el a tünetek kezdete és a diagnózis felállítása között. A betegség gyakorisága 1:600 000.
A Scheie-szindróma leggyakoribb klinikai tünetei:
A korai diagnózisnak nagy szerepe van a betegség lefolyásában, ugyanis 2005 óta létezik emzim-terápia a betegség kezelésére. Ez a Scheie szindrómában szenvedők számára reményt ad a megfelelő életvitel folytatására. A betegek várható élettartama közel átlagos. |
További információ angolul itt érhető el:
http://mpssociety.org/mps/mps-i/
http://www.omim.org/entry/607014
http://www.omim.org/entry/607015
http://www.omim.org/entry/607016