Ma, május 15-én tartják a világon a nemzetközi MPS napot.
Ehhez kacsolódóan megjelent egy cikk az MPS betegségről, amelyben az egyik betegünkkel és egy apukával folytatott riport is olvasható.
Fogadjátok szeretettel. A linkre kattintva olvashatjátok a cikket.
Ezúton szeretettel meghívunk minden tagtársat, családtagot és érdeklődőt a
29. MPS és Társult Betegségek Konferenciánkra, amelyet
2024. május 24-26.
között rendezünk meg az
Ordass Lajos Evangélikus Oktatási Központban Révfülöp, Füredi út 1. szám alatt
A konferencia a korábbi években megszokott módon pénteken vacsorával kezdődik, és vasárnap ebéddel zárul.
Szeretettel hívunk és várunk minden érdeklődőt!
Fotógalériánk a Ritka Napon készült fényképekkel bővült.
Idén a Ritka Nap Sopronban került megrendezésre, amellyel az volt a célja a szervezőknek, hogy a nyugati országrészben is felhívják a figyelmet a ritka betegségekre.
A Ritka Napon a betegszervezetek standot állítottak, ahol poszterrel hívták fel a figyelmet a betegségekre.
Emellett szórólapokat, kiadványokat osztottak az érdeklődőknek.
A Ritka Nap másik helyszíne az orvosi előadásoknak adott teret. Itt reggeltől estig színvonalas prezentációkat hallhattak az érdeklődők a ritka betegségekről, diagnózis felállítás nehézségeiről, de a mesterséges intelligencia szerepéről is hallhattunk.
Emellett a gyerekek számára egész napos játszóház állt rendelkezésre, továbbá bűvész, táncegyüttes, énekesek szórakoztatták őket.
A ritka napról készült felvételek elérhetők a fotógalériánkban:
https://www.mpstarsasag.hu/cpg/370221/2024-Ritka-Nap-Sopron
Ritka Betegségek Világnapja, Sopron
2024. február 24.
A ritka betegségek világnapja idén Sopronban kerül megrendezésre, amelyen társasárunk is jelen lesz.
Szeretettel hívunk és várunk minden érdeklődőt, diagnózisra várót!
Időpont: 2024.02.24. 10.00-17.00 óra
Helyszín: Fagus hotel, 9400 Sopron, Ojtózi fasor 3.
Ritka Betegségek Világnapja, Pécs
Idén rendhagyó módon a pécsi ritka nap a fenti időponttól eltérő időpontban kerül megrendezésre.
Heyszín: Pécs, Zsolnay Kulturális Negyed E78-as terme
Időpont: 2024. március 9.
Társaságunk ezen az alkalmon is részt vesz. Szeretettel hívunk és várunk minden érdeklődőt erre az alkalomra is.
Szomorú szívvel értesítünk Benneteket,
hogy elveszítettük Kis Ervint.
Ervin adrenoleukodisztrófiában szenvedett.
Őszinte részvétünk!
Anyagcserebetegségek - rövid összegzés
Szerző: Katóné J. Zsuzsa
Az MPS Társaság az MPS betegeket és egyéb tárolási betegséggel küzdő betegeket és családjaikat fogja össze.
Ezekben a betegségekben közös, hogy mind anyagcserebetegségek és lizoszomális tárolási betegségek, erről kicsit később bővebben olvashatunk. Először nézzük át a betegség okát.
A betegséget egy genetikai hiba okozza, amely többnyire autoszomális recesszív öröklődésmenetet mutat, kivéve az MPS II-t, amely X kromoszómához kötötten öröklődik.
Lássuk, mit jelent az autoszomális recesszív öröklődésmenet:
Adott egy egészséges apa és egy egészséges anya, akik nem is sejtik, hogy mindketten ugyanazt a hibás gént hordozzák. 25 % az esélye annak, hogy mindketten egészséges gént adjanak tovább gyermeküknek, ebben az esetben az utód egészséges lesz és még csak nem is hordozza a betegséget. 50 % az esélye annak, hogy egyikük az egészséges, másikuk a hibás gént adja át a gyermekének, ebben az esetben az utód egészséges lesz, csak épp olyan hordozó, mint a szülei. Ekkor sem derül fény arra, hogy bárki is hordozza a családban a hibás gént. Azonban 25 % esélye van annak, hogy mindketten a hibás gént fogják továbbadni gyermeküknek, ekkor az utód beteg lesz, függetlenül attól, hogy fiú vagy lány.
Most tekintsük át, mit jelent az X kromoszómához kötődő öröklődésmenet:
Adott egy egészséges apa és egy egészséges anya. Az anya a nemi kromoszómán egy hibás gént hordoz, de erről nincs tudomása, mert ő egészséges, hiszen van egy egészséges X kromoszómapárja is.
Amennyiben lányuk születik, az utód mindenképpen egészséges lesz, de 50 % az esélye annak, hogy hordozza a hibás gént és 50 % az esélye annak, hogy még csak nem is hordozó.
Amennyiben a párnak fia születik, 50 % az esélye annak, hogy beteg lesz. A gyermek az apától mindenképpen egészséges Y gént kap, az anyától viszont 50 % valószínűséggel egészséges, 50 % valószínűséggel beteg gén érkezik. Ez utóbbi esetben a fiú beteg lesz, hiszen nincs az X kromoszóma mellett egy egészséges másik X kormoszómapár. Láthatjuk, hogy elegendő 1 hibás gén ahhoz, hogy a fiú beteg legyen! Ebben az esetben csak és kizárólag fiúk lesznek betegek.
Most térjünk rá arra, hogy mit jelent az anyagcserebetegség és a lizoszomális tárolási betegség.
Az anyagcsere az a folyamat, amelynek során a szervezet az elfogyasztott táplálékokot az emésztőrendszerben kis egységekre bontja, abból kinyeri a működéséhez szükséges összetevőket, a már nem hasznosítható anyagokat pedig eltávolítja. Anyagcserebetegség akkor jön létre, ha ebbe a folyamatba hiba csúszik. Az anyagcserebetegségeknek rengetek típusa van, ezek közül sok gyógyítható és megfelelő táplálkozással kezelhető (például a cukorbetegség, a laktózintolerancia, stb.), néhány azonban gyógyíthatatlan.
Miért van az, hogy valamire van gyógymód, valamire pedig nincs? Azért, mert az egyik betegség gyakori, a befektetőknek az évek során „érdemes” volt pénzt fektetni a kutatásokba, sok beteg volt, akiken kikísérletezték a gyógyszert, így létrejött a hatékony orvosság. A másik betegség pedig ritka, nem versengenek a befektetők azért, hogy beszálljanak a kutatásokba, beteg sincs annyi, hogy 1-1 gyógyszert tesztelni tudjanak, így ezekre a betegségekre nincs még gyógymód. Az MPS és a társaságunk által összefogott betegségek ez utóbbi csoportba tartoznak. A magyar élő betegek száma kb. 25 fő, ami többnyire állandó, mert folyamatosan születnek beteg gyermekek, de körülbelül ugyanannyit el is veszítünk közülük.
A lizoszóma a citoplazmában elhelyezkedő eukarióta sejtszervecske, amelynek alapvető jelentősége van a sejt védekezési mechanizmusaiban és bizonyos anyagcsere-folyamatokban. Emiatt a sejtek kémiai gyárának is nevezhetjük, ugyanis rengeteg enzimet termelnek. Ha a fent említett hibás gén miatt akár csak 1 db lizoszomális enzim (vagy transzporter) nem termelődik a szervezetben vagy rendellenesen működik, lizoszomális tárolási betegség jön létre.
A hiányzó enzimtől függően a különböző anyagok (lipidek, szacharidok, stb.) nem bomlanak le a sejtekben, hanem felhalmozódnak a lizoszómákban. Ezek a bomlástermékek alapesetben nem lennének toxikusak, a gondot az jelenti, hogy nem tudnak tovább bomlani, így egyre több és több halmozódik fel belőlük a sejtben az évek során. Ennek következtében a lizoszómák kitágulnak, a sejtek deformálódnak, nem tudják ellátni a feladatukat, így a sejtek által felépített szervek is károsodni fognak. A károsodás valamennyi szervet érint, mint például a tüdőt, szívet, májat, csontokat, agyat, bőrt, stb. Ennek kívülről is látható tünetei jelentkeznek a betegeken: fizikai deformitások, fogyatékosság, neurológiai elváltozások formájában. Ezek az elváltozások súlyosak és visszafordíthatatlanok.
Előfordul, hogy az enzim az elvártnál alacsonyabb szinten működik, vagy egyáltalán nem termelődik, a betegség lefolyása ennek függvényében alakul. Az enzim működésének szintje enzimaktivitás vizsgálattal mutatható ki. Ha nagyon alacsony az enzimaktivitás, a betegség első jelei születés után hamar megjelennek és a betegség hamar manifesztálódik, ha magasabb az enzimszint, több év is eltelik, mire észrevehetők lesznek a tünetek.
Mukopoliszacharidózis
A mukopoliszacharidózis tehát egy enzimhiányból eredő anyagcserebetegség, egy lizoszomális tárolási betegség. A beteg szervezetében a mukopoliszacharidok (szakirodalom többféleképpen írja: mucopolysaccharid/mucopolisacharid, de glükózaminoglikánnak, GAG-nak is nevezi, az oldalon is többféleképpen szerepelhet, ami nem elírás, a cikk szerzője által használt változatot jelzi) lebontása egyáltalán nem, vagy nem tökéletesen megy végbe, így kóros mértékben felgyülemlik a sejtekben.
Az emberi szervezet kötőszövetet tartalmaz (porc, ín és bőr), amely a csontokkal együtt egy szilárd vázat (csontváz) és borítást (bőr) képez. A kötőszövet egyik fontos alkotóeleme a mukopoliszacharid (MPS), amely cukormolekulák láncolatából tevődik össze. Az MPS-ek állandóan lebomlanak és szintetikusan újból előállnak; a lebomlás a lizoszómákban történik enzimek segítségével. Az enzimek feladata az MPS-ek meghatározott sorrendben kis alkotórészekre való lebontása. A különböző MPS-ek lebontásához több különböző enzimre van szükség. Mivel kötőszövet az emberi test minden részében található, a mukopoliszacharidózis betegségeknél az egész test károsodik. Ahogy egyre több lebontatlan anyag halmozódik fel a szervezetben, úgy romlik a beteg állapota. A rosszul lebontott anyagok az évek múlásával a szervezetben felhalmozódnak, egyre több kárt okoznak, a betegek leépülnek, szinte minden szervük károsodik, többnyire nem érik meg a felnőttkort.
A lebomlás zavarai következtében a vizeletben megnövekedett mennyiségben válnak ki MPS-ek, ezt GAG-ürítés formájában mérik az orvosok.